ثبت رایگان کسب و کار

اصول رنگ بندی در دکوراسیون مدرن و امروزی

شما اینجا هستید

نویسنده: 
elahe

رنگ بندی یکی از مهمترین اصول و ارکان هر خانه و فضایی است که قرار است در آن کاری مانند بازسازی یا دکوراسیون انجام شود. اینکه چه نوع رنگی را انتخاب کنیم و چگونه از آن در طراحی دکوراسیون استفاده کنیم، موضوع بحث این مطلب خواهد بود. در مقاله "نظریه های اصلی رنگ بندی در دکوراسیون که همه باید بدانند" پنج اصل مورد بررسی قرار گرفتند. در ادامه اصول دیگر رنگ بندی را با هم مطالعه می کنیم.

اصول رنگ بندی در دکوراسیون مدرن و امروزی

بیشتر بدانید: چرا رنگ زرد بهترین رنگ برای طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی است؟

6- زمینه رنگی نیمه مکمل

اگر ایده زمینه رنگی مکمل را دوست دارید، ولی نگران هستید که این ترکیب برای ذائقه شما خیلی برجسته باشد، نیمه مکمل گزینه ایمن تری خواهد بود. برای ایجاد در این زمینه رنگی، ابتدا باید زمینه رنگی پایه را انتخاب کنید. سپس، بجای انتخاب رنگی که دقیقا مخالف رنگ پایه باشد، دو رنگ در دو سمت رنگ مخالف انتخاب کنید.

اصول رنگ بندی در دکوراسیون مدرن و امروزی

این دو رنگ حس تعادل بیشتری در اتاق ایجاد خواهند کرد. شما اثر تصویری رنگ برجسته را خواهید داشت ولی قادر خواهید بود، بجای آنکه برای آرامتر کردن فضا از رنگ های خنثی استفاده کنید، مقدار بیشتری از آن بکار ببرید.

بیشتر بخوانید: چگونه رنگ درست کاناپه را برای دکوراسیون اتاق نشیمن انتخاب کنیم؟

اصول رنگ بندی در دکوراسیون مدرن و امروزی

نیمه مکمل زمانی بهتر خواهد بود که رنگ پایه رنگ غالب باشد. هر چند، بجای انتخاب یک رنگ اشباع، سعی کنید بر روی رنگی تمرکز کنید که صامت تر باشد. سپس، دو رنگ دیگر را برجسته تر انتخاب کنید و آنها را برای وسایل اتاق بکار ببرید.

7- زمینه رنگی مشابه

این زمینه رنگی یعنی استفاده از سه رنگ در یک ردیف از چرخه رنگی. معمولا دو رنگ نقش عمده دارند و رنگ سوم مخلوطی از این دو و یک رنگ ثانویه خواهد بود. بعنوان مثال، می توانید قرمز، نارنجی و زرد یا قرمز، بنفش و آبی را بکار ببرید.

مطالعه کنید: اسرار و رموز رنگ های مناسب و کارآمد در اتاق خواب

اصول رنگ بندی در دکوراسیون مدرن و امروزی

نکته استفاده از این رنگها بصورت موفق، تقسیم کردن محیط است. قانون 10-30-60 عمل خواهد کرد. شما یک رنگ را بعنوان رنگ غالب استفاده خواهید کرد، یک رنگ برای پشتیبانی از آن و رنگ سوم بصورت متنوع تر از دو رنگ اول و بعنوان رنگ فرعی.

اصول رنگ بندی در دکوراسیون مدرن و امروزی

جالب اینکه می توانید با استفاده از رنگ های خنثی یک زمینه مشابه ایجاد کنید. به این زمینه، رنگ منوکروماتیک گفته می شود. سیاه، سفید و خاکستری را می توانید بدین منظور استفاده کنید.

حتما بخوانید: ایده های اتاق نشیمن خاکستری، ترکیب های رنگی، وسایل و دکوراسیون

8- زمینه رنگی سه گانه

زمینه های رنگی سه گانه که گاهی اوقات سه تایی گفته می شود یعنی استفاده از سه رنگ با فضای یکسان میان آنها در چرخه رنگی. سه رنگ اصلی (قرمز، آبی و زرد) مثال کامل این مورد است. همین طور رنگهای ثانویه هم خوب خواهند بود. این نوع آرایش رنگ ها اغلب خیلی برجسته می شود چرا که رنگ ها خالص بوده و تضاد زیادی با هم دارند. اغلب این زمینه را در اتاق کودک یا اتاق بازی خواهید دید.

اصول رنگ بندی در دکوراسیون مدرن و امروزی

در استفاده از رنگهایی که تا این حد زنده هستند، همیشه باید به فضاهای مجاور هم توجه داشت. دو ترکیب سه تایی مختلف را کنار هم بکار نبرید. با این کار محیط خیلی شلوغ دیده می شود. بجای این کار، در مجاور اتاقی که ترکیب سه تایی دارد اتاقی با رنگ ملایم و خنثی قرار داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: انتخاب یک زمینه رنگی برای طرح های پرده در اتاق نشیمن

اصول رنگ بندی در دکوراسیون مدرن و امروزی

9- زمینه رنگی چهارتایی

پس از زمینه رنگی سه تایی، همه زمینه ها پیچیده تر خواهند شد. قصد داریم چهار رنگ را در یک محیط متعادل کنیم. زمینه رنگی چهارتایی که زمینه مستطیلی هم نامیده می شود که بخاطر شکل آن در چرخه رنگ می باشد، بر استفاده از دو جفت رنگ متمایز از رنگهای مکمل تاکید دارد.

اصول رنگ بندی در دکوراسیون مدرن و امروزی

در این زمینه دمای رنگ، نقش بسیار مهمی دارد. سعی کنید دو رنگ گرم و دو رنگ سرد انتخاب کنید تا فضا را پر کند. استفاده از مقادیر مشابه از این رنگها به ایجاد تعادل در محیط کمک خواهد کرد. همچنین تغییر دیدگاه خودمان نسبت به رنگها مهم خواهد بود. به دنبال الگوهایی باشید که در زمینه رنگی شما قرار بگیرد و آنها را در وسایل خود مخلوط کنید. اگر تمام وسایل را بکار ببرید، اتاق خیلی اشباع دیده خواهد شد و استفاده از الگوهای متعدد تضاد ایجاد می کنند. بنابراین سعی کنید یک یا دو الگو انتخاب کنید.

پیشنهاد ویژه: چگونه رنگ خاکستری را با رنگ های دیگر برای اتاق نشیمن ترکیب کنیم

10- زمینه رنگی مربعی

این زمینه مشابه زمینه رنگی مستطیلی است، هم از نظر تعداد و هم از نظر تعداد رنگ. این زمینه از چهار رنگ استفاده می کند ولی بجای انتخاب جفت رنگهای متضاد، رنگها در سرتاسر چرخه رنگی پراکنده هستند. مهم نیست چه رنگهایی انتخاب کنید، این زمینه متشکل از یک رنگ اصلی، یک رنگ ثانویه و دو رنگ سوم هستند. شدت چهار رنگ را تغییر دهید و دو رنگ را ملایمتر و دو تای دیگر را برجسته تر بکار ببرید.

اصول رنگ بندی در دکوراسیون مدرن و امروزی

همانند زمینه رنگی چهارتایی، قصد خواهید داشت بر دستیابی به تعداد مساوی و رنگ گرم و سرد توجه داشته باشید. ولی بجای توجه برابر به هر دو جفت رنگ، باید یک رنگ را بصورت غالب در محیط بکار برده و سه رنگ دیگر نقش فرعی داشته باشند.گاهی اوقات زبان طراحی داخلی زبان خاص خودش خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  چطور از چرخه رنگ الهام گرفته و از آن در رنگ بندی دکوراسیون استفاده کنیم

اصول رنگ بندی در دکوراسیون مدرن و امروزی

اگر در مورد مبلمان، زمینه و دکوراسیون صحبت کنید هیچکس نمی تواند شما را متهم کند، به فکر خود ادمه دهید. اصطلاحات بسیار زیادی وجود دارند. در تلاش برای در دسترس قرار دادن طراحی برای همه، چند تئوری اصلی رنگها را بازبینی خواهیم کرد. از این مطلب بعنوان راهنما استفاده کنید پیش از آنکه پروژه بعدی خود را شروع کنید تا بتوانید مانند یک حرفه ای آن را جهت بدهید.

مطلب پیشنهادی:  چطور یک زمینه رنگی در دکوراسیون انتخاب کنیم؟ اصول هماهنگی رنگ ها

اصول رنگ بندی در دکوراسیون مدرن و امروزی

آیا موضوعی از تئوری های رنگ را جا انداخته ایم؟ آیا اصول طراحی دیگری هست که می خواهید برای شما توضیح دهیم؟ در بخش دیدگاه ها ما را مطلع کنید.

 

منبع: freshome | تحریریه گروه طراحی دکوراسیون دکوملک

ابزار و طراحی دکوراسیونرنگ بندی
فضاهای داخلیفضای کلی منزل
برچسب ها: 
انتخاب رنگ
ترکیب رنگ
دکوراسیون با رنگ
رنگ بندی
چرخه رنگ ها

درباره نویسنده

نويسنده:elahe
نویسنده و عضو گروه تحریریه دکوملک

افزودن دیدگاه جدید