ثبت رایگان کسب و کار

چطور لکه فرش و قالیچه را از بین ببریم؟

شما اینجا هستید

نویسنده: 
M0hAmAd aLi

چطور می شود از لکه شدن فرش و قالیچه اجتناب کرد؟ مطمئنا بهترین زمان برای برداشتن یک لکه، سریعترین زمان ممکن و پیش از آنکه بتواند در فرش یا قالیچه نفوذ کند، می باشد. البته گاهی اوقات این امر امکان پذیر نیست. شاید هنگامی که به خانه می رسید متوجه شوید که حیوان خانگی تان در نبود شما با چیزی برخورد کرده است، یا چند ساعت بعد از مهمانی که همه مهمان ها رفته اند متوجه لکه ای شوید. نگران نباشید! اگرچه تمیز کردن این لکه ها کار دشوار تری است، ولی برداشتن آن امکان پذیر است.

چطور لکه فرش و قالیچه را از بین ببریم؟

چیزهایی که نیاز خواهید داشت:

  • حوله سفید و یا دستمال کاغذی
  • 1 و 1/4 فنجان آب ولرم
  • ظرف تمیز- مایع ظرفشویی (نوعی که برای شستن ظرف ها با دست استفاده می شود)
  • 1/4 فنجان آب سرد.

چطور لکه فرش و قالیچه را از بین ببریم؟

خشک کنید

ابتدا، هر ماده جامدی که روی فرش باقی مانده است را بردارید (غذا، برخورد حیوان با چیزی و ...) سپس با استفاده از یک حوله سفید یا دستمال کاغذی تا جایی که می توانید لکه را خشک کنید. حوله را روی لکه گذاشته و فشار دهید تا ذرات لکه را جذب کند. وقتی که حوله پر شد، یک جای تمیز از حوله را روی لکه گذاشته و همین کار را ادامه دهید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که دیگر چیزی از لکه جذب نشود (یعنی زمانی که دیگر اثری از خیسی لکه روی حوله دیده نشود).

حتما بخوانید: کارهایی که نباید با فرش خود انجام دهید

آبکشی کنید

قبل از تمیزکاری، ابتدا مقدار کمی (با توجه به اندازه لکه، ولی نه بیشتر از 1/4 فنجان) آب ولرم در محل بپاشید. این کار به جدا شدن بخشی از لکه کمک می کند، بویژه اگر مدت زمانی از قرار گرفتن آن روی فرش گذشته باشد. ممکن است کل لکه در همین مرحله برداشته شود، بسته به ماهیت لکه و نوع نخ فرش. این مقدار آب را با یک حوله سفید یا دستمال کاغذی خشک کنید تا زمانی که دیگر چیزی به حوله منتقل نشود. اگر باز هم لکه ای روی فرش بود مراحل بعدی را ادامه دهید.

بیشتر بخوانید: خانه خود را در کمتر از ده دقیقه مرتب کنید

چطور لکه فرش و قالیچه را از بین ببریم؟

مخلوط کنید

یک فنجان آب ولرم را با دو تا سه قطره مایع ظرفشویی شفاف مخلوط کنید. بیشتر از این مقدار مایع ظرفشویی اضافه نکنید! اضافه کردن مایع به میزان خیلی زیاد باعث می شود مقداری از آن روی فرش بماند. نوک بطری را گرفته و به آرامی فشار دهید تا یک قطره بیرون بیاید. این کار را یک یا دو بار انجام دهید. بسیار مهم است که از مایع شفاف استفاده کنید. هر نوع افزودنی رنگی می تواند فرش را لکه کند. 

بخوانید: چطور سینک و مخزن تخلیه زیر آن را تمیز کنیم؟

چطور لکه فرش و قالیچه را از بین ببریم؟

اجرا کنید

یک حوله سفید را وارد مخلوط آب و مایع ظرفشویی کرده و به آرامی لکه را با آن خشک کنید. از بیرون لکه شروع کرده و به سمت مرکز آن حرکت کنید تا از پخش شدن آن جلوگیری شود.

فشار ملایم به لکه وارد کنید، ولی حوله را روی لکه نکشید. اگرچه شستن فرش یا قالیچه امری وسوسه برانگیز است ولی این کار به فرش شما آسیب خواهد زد. مالیدن باعث می شود نخ ها از هم باز شوند. در فرش های پرزی و گره ای این کار باعث می شود ظاهر فرش به هم بریزید و بدتر از وضع موجود شود. به همین دلیل از برس یا مسواک برای پاک کردن فرش استفاده نکنید.

مطالعه نمائید: بهترین راه برای شستن ظرف ها در ماشین ظرفشویی

با دقت حوله را روی لکه فشار دهید. اگر متوجه شدید که نمی توانید به عمیق ترین بخش فرش دسترسی پیدا کنید، از انگشتان خود برای تکان دادن نخ ها و پوشاندن آنها با محلول شوینده استفاده کنید.

دوباره خشک کنید

وقتی کار تمیز کردن لکه به اتمام رسید، با یک دستمال کاغذی یا حوله سفید تا حد ممکن محلول شوینده را خشک کنید (از دستورالعمل بالا برای خشک کردن، استفاده کنید).

حتما بخوانید: تمیزکننده های سبز خانگی در خانه های سبز

چطور لکه فرش و قالیچه را از بین ببریم؟

دوباره آبکشی کنید

با ریختن مقداری آب سرد روی لکه برای آبکشی مجدد و برداشتن کف هایی که باقی مانده است، کار را به پایان برسانید (تقریبا 1/4 فنجان). بار دیگر این میزان آب را خشک کنید تا زمانی که فرش تقریبا خشک شود.

اگر لکه هنوز هم وجود داشت، ممکن است به پشت فرش بصورت عمیق تر نفوذ کرده باشد. در صورت نیاز مراحل تمیز کاری را تکرار کنید.

پیشنهاد ویژه: باید های دکوراسیون در آشپزخانه رویایی یک طراح

محصولات تمیز کردن لکه

گاهی اوقات، علیرغم حداکثر تلاش ما، یک محصول شوینده قوی تر لازم است تا اینکه لکه را بردارد. محصولات متعددی در بازار وجود دارند که برای کاربردهای خاص عرضه می شوند. در این مطلب، یکی از راه های شستسو و تمیزکاری و لکه بری فرش و قالیچه مورد بررسی قرار گرفتند. لطفا ایده ها و نظرات خود در مورد این موضوع را، در قسمت دیگاه ها بیان نمائید.

 

منبع: rugsandcarpets | تحریریه گروه طراحی دکوراسیون دکوملک

ابزار و طراحی دکوراسیونفرش، موکت و قالیچه
سبک زندگیخانه داری مدرن
سبک زندگیلکه گیری و شستشو
برچسب ها: 
شستشو
لکه بری قالیچه
لکه گیری
لکه گیری فرش

درباره نویسنده

نويسنده:M0hAmAd aLi
مدیر گروه تحریریه سایت دکوملک

افزودن دیدگاه جدید